top of page

Kuidas valida puutetundliku ehk interaktiivset ekraani ja mida silmas pidada!



Vaata interaktiivseid ekraane haridusele siit ja ettevõttele siit



Puuteekraanide või interaktiivsete ekraanidel tundub esialgu nagu ei olegi vahet millise ostad peaasi, et vajalikud näitajad klapivad. Tegelikult on ekraanidel nüansid, mis võivad peale ostmist kiirelt murelikuks ajada. Eriti, siis kui e-poodided või tootja enda kodulehtedel puudub vajalik informatsioon. Näiteks üks selliseid probleeme võib tekitada Android miniarvutiga, aga alustame algusest.



Puutetundlikus




Tundub, et kui on minimaalselt 10 puudet, siis on kõik korras ja ekraani võib ära osta. Soovitame, siin siiski ennem uurida müügiesindajalt puutetehnoloogia kohta ja kindlasti tuleb ära mainida kus ekraani hakatakse kasutama. Kaks kõige levinumat lahendust ekraanidel on IR (infrared) ja PCAP, (projected capacity touch). IR on reeglina raamina ning oleneb tootjast, puute registreerimine võib olla klaasi pinnaga peaaegu tasa või 2-4mm kõrgemal, mis tähendab, et tunnistab puudet ennem kui sõrm jõuab ekraani klaasi puudutada. Näiteks ELO IR ekraanidel tuvastasime sellise probleemi kui eriti pikkade küüntega neiu ekraani kasutas, siis toimus 2 puudet järjestikku. Kõigepealt küüs ja siis sõrme osa, mis tekitas ekraaniga tööd tehes segadust. Eriti jõhkralt võib selline probleem välja tulla, aga odavatel Hiina interaktiivsetel IR ekraanidel ja interaktiivsetel kioskitel. Siit ka põhjus miks OÜ Novaver ei osta ekraane ja kioskeid Hiinast. PCAP on kile, mis paigutatud kaitseklaasi alla, on täpsem ning kaitstud väliste tingimuste eest, seda tehnoloogiat kasutatakse ka välitingimustesse mõeldud kioskites ja ekraanitulpades. Enamus juhtudel on PCAP kiledega ekraanid kallimad. PCAP kiledega seadmeid kasutad sa tegelikult igapäevaselt näiteks nutitelefonid ja tahvelarvutid. Aga miks kasutatakse IR tunduvalt rohkem? Peamine põhjus on tootjal paigaldusmugavus ja tunduvalt odavam hind. Siin tuleb mõelda kes hakkavad neid ekraane kasutama, kui selleks on koolid ja kontoriruumid, siis IR on täiesti sobilik. Avaliku ruumi kus väga erinevaid inimesi soovitame PCAP tehnoloogiat.


Kes on huvitatud kuidas IR ja PCAP tehnoloogiad töötavad, siis lähiajal on tulemas ka selle kohta postitus :)



Miniarvutid ekraanis





Kui üldiselt Windows 10 integreeritud või OPS ja Chromebox arvutid teevad seda mida lubavad, siis tähelepanelik peab olema just ekraanidesse sisseehitatud Android arvutitega. Näiteks on Prestigio L-seeria puuteekraanidel piiratud täielikult Androidi režiimis Google teenused ja APK failide installimine. Ning kui soovid salvestada APK faile pead peidetud menüüst võimaldama seda, aga samas kaotad tehasegarantii. Selline olukord võib olla problemaatiline kui eesmärk on kasutada Androidi rohkem kui ainult ettenähtud tootja rakendustega.


Hea uudis on see, et enamus Android ekraanid võimaldavad, siiski APK failide installimist ja kasutamist. Isegi kui neil puudub Google Play tugi/litsents, aga peab arvestama, et osad APK installitud äpid ei pruugi töötada kuna vajavad Google Play Store uuenduste joaks. Näiteks võib selline probleem tekkida kui soov on kasutada koolis LEGO robootika äppe. Google Play Store'le on olemas alternatiiv äpi poed nagu näiteks Uptodown mida saad ekraanile installida APK failina. Kuid see ei asenda probleemi mis tekib kui äpid vajavad tööks Google Play Store uuendusi.


Nüüd tekkib kindlasti küsimus miks ekraanitootjad Androidi sellisena üldse ekraanile paigaldavad kui ei saa kasutada 100% selle võimalusi? Siin on 2 peamist põhjust: esimene mõjuv põhjus on turvalisus kuna tihti toimetatakse ekraanil kus on salvestatud informatsiooni mida kindlasti ei soovita lekitada. Teiseks soovib tootja piirata kolmanda osapoole rakenduste kasutamist, eriti siis kui tootja on arendanud välja enda programmid ning soovib, et tarbija just neid kasutaks. Vältida sellist probleemi soovitame kasutada Google teenuste jaoks eraldi välist miniarvuti nagu Aopen Chromebox mini.või ASUS Chromebox 3.


See osa on siin tähtis kuna inimesed tihti arvestavad, et Android töötab sarnaselt nagu nende nutiseadmetes, mis tihti ei ole nii. Selle pärast tehes riigihankeid on oluline ära märkida Androidi nõude taha ka Google Play Store.



Turvalisus ettevõtetes





Koolides ja haridusasutustes kus ei hoita ekraanidel asuvates Android arvutites olulist informatsiooni, siis IT ja tööstusettevõtetes on asi hoopis teine. Kõik teame kui lihtne võib olla andmete kogumine Android miniarvutites eriti just kui on kasutusel Google Play Store'st alla laetud kahtlased äpid. Info kogumiseks ei pea olema äpp isegi avatud, piisab kui on pahavaraga nakatatud äpp installitud arvutisse. Sellises olukorras IT- ja tööstusettevõtetel on ekraanidel üldiselt OS Linuxi põhised. Meil on näiteks on äriekraanides selleks 65" Newline IP ekraan SIIT



Tarkvara ekraanil



Üldiselt enamus äri- ja haridusekraanid võivad olla sarnaste kasutajakogemusega. Ekraanidel on tüüpiliselt olemas valgetahvli funktsioonid, ekraani jagamine nutiseadmest, brauser, e-maili edastused jne. Tegemist on standard funktsioonidega, siis teatud ekraanitootjad kes fokuseerivad sügavamalt näiteks hariduslahendustesse on lisanud omalt pool arendatud või kolmand osapoole tarkvara. Näiteks võib see olla õpetajate ja õpilaste vahelise suhtluse hõlbustamiseks, klassitöö ettevalmistamised või tööülesanded. Põhjus selleks on anda eelis kallimatele ekraanidele ja samas tutvustada uusi tarkvara võimalusi, mis annavad eelise masstoodetud lahendustele.


Näiteks võib siit välja tuua sellised ekraanitootja:


Smart tech - kus on kasutusel Eesti koolides levinud tarkvara SMART Notebook ja SMART Learning Suite. Vaata 65" ekraani hinda siit



Kõik ekraanid ei ole mõeldud kasutuseks nurga all nagu 45 - 90 kraadi





Suurem enamus ekraane ei ole mõeldud kasutamiseks näiteks infokioskites 45° ja 90° nurga all laua positsioonis. Põhjus selleks on ekraanis tekkiv soojus või jääda ekraani lõksu ja tekitada ekraanis rikkeid. Selleks on näiteks eriehitusega kioskites, interaktiivsetes laudades ja ekraanitulpades eraldi jahutussüsteem õhuringluse tekitamiseks. See probleem on enamasti levinud ekraani brändidel nagu Samsung, LG, Philips jne. Kuid on olemas ekraanid, mis on spetsiifiliselt ehitatud nii, et neid saaks kasutada igas olukorras. Selliseid ekraane toodavad näiteks Iiyama, Elo, Wingsys ja ka Prestigio. Kui sul on plaanis kasutada ekraani nurga all, mis on suurem kui 15 kraadi, siis alati küsi müügiesindajalt kas see on sobilik ekraan ja kindlasti loe ka ekraanide kasutusjuhendit tootja kodulehelt sest tihti on see informatsioon seal olemas. Valesti kasutatud ekraani eluiga on lühike ja võid rikke korral jääda ilma 3-5 aastasest tehasegarantiist.


Loodame, et see informatsioon aitab leida puueteekraani mis sobib sinu vajadustele :)

Parimad
Hiljutised postitused
Arhiiv
Märksõnad
Jälgi meid
  • Facebook Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page